Tarih: 9 Ekim 2012 17:31 | Yazar: Can

Red Bull Stratos Uzay Atlayışı Canlı Yayın

Canlı yayın sona ermiştir. Atlayış videosunu izleyebilirsiniz.

Felix Baumgartner’ın uzay atlayışı Youtube’da en çok izlenen canlı yayın rekorunu kırdı. Felix’in atlayışı öncesinde 7.1 milyon kişi Youtube’da yayını izledi, atlayış sırasında bu rakam 8 milyona çıktı.

Red Bull Stratos’da kırılan rekorlar:

128,100 feet – En yüksek atlama
119,846 feet – En uzun serbest düşüş
1,342 km/h – En yüksek dikey hız
Felix, bir araç dışarısında iken ses hızını geçen ilk insan ünvanını da kazandı.

Uzayın sınırına çıkacak bir görev olan Red Bull Stratos, 50 yıldır mevcut olan insan sınırlarını aşma girişiminde bulunacak. Felix Baumgartner uzmanlardan oluşan bir ekibin desteğiyle bir stratosfer balonuyla 36.576 metreye yükselmeyi, bir serbest düşüş atlayışı yapmayı, dünyaya doğru ses hızını aşan bir hızla düşmeyi, sonra da paraşütünü açarak yüzeye inmeyi planlıyor. Atmosfer sınırlarına meydan okuma girişimi gelecekteki öncüler için değerli tıbbi ve bilimsel araştırma verileri sağlama potansiyeline sahip.

Red Bull Stratos ekibi dünyanın hava-uzay tıbbı, mühendislik, basınçlı elbise geliştirme, kapsül yapımı ve balon üretimi alanlarındaki önde gelen kişilerini bir araya getiriyor. Ekip Felix’in kırmaya çalışacağı rekorların üçünü elinde tutan emekli ABD Hava Kuvvetleri Albayı Joseph Kittinger’i de bünyesinde barındırıyor.

Joe 1960’ta 31.333 metre yükseklikten rekor atlayışını yaptığı sıralarda hiç kimse bir insanın uzayın sınırlarından atlayıp hayatta kalabileceğinden emin değildi. Joe ABD Hava Kuvvetleri’nde yüzbaşıydı. Daha önce Project ManHigh kapsamında balonla 29.565 metre yüksekliğe çıkmış ve Excelsior I’den 23.282 metreden yaptığı bir atlayış sırasında paraşüt arızasını savuşturarak sağ salim yere inmişti. Excelsior III görevi Joe’nun 33. paraşüt atlayışıydı.

Aşırıları araştırmak programın hedefleri arasında yer alsa da, görevin amacı rekorlar kırmak değildi. Joe bir kamyonun arkasından kalkan bir helyum balonuyla yükseldi. Yukarı çıkarken basınçlı bir elbise giymiş halde açık, basınçsız bir gondoldaydı. Joe’nun atlayışından elde edilen bilimsel veriler uzay programının geliştirilmesi için ABD araştırma personeliyle paylaşıldı. Bugün Felix ve uzman ekibi Joe’nun 50 yılı aşkın süre önce yaptığı atlayıştan edinilen bilgileri kullanarak insanın sınırlarını denemek için hızla ilerlemeyi ümit ediyor.

Dört Farklı Rekor

Felix, bu proje ile 4 farklı rekoru kırmayı hedefliyor

  • 36.000 metre yüksekliğe çıkarak ‘Balonla en yüksek irtifaya ulaşma’ rekoru.
  • ‘En yüksekten serbest düşüş’ (En son rekor 50 yıl önce Joe Knittinger tarafından 31.332 metre yükseklikten kırıldı.)
  • Serbest düşüşle ses hızına ulaşan ilk insan.
  • En uzun süren serbest düşüş.

Fiziksel Etkiler

Stratosferin bu alanına sadece birkaç saniye boyunca olsa korunmasız maruz kalan biri ancak yoğun tıbbi bakımla hayatta kalabilir. Burası tam bir vakum olmasa da, solunabilir hava moleküllerinin sayısı o kadar az ki insan dostu bir basınçlı iklim oluşturmadan hayatta kalamazsınız.

Şimdiye kadar bu düşman ögelere uzun süreli maruz kalmakla başa çıkmak için bir tıbbi tedavi geliştirilmemişti. Red Bull Stratos Ekibi acil bir durum yaşanması halinde uygulanacak bir tedavi protokolü oluşturdu. Felix’in basınçlı kapsülü ve uzay elbisesi yüksek irtifa risklerini en aza indirecek şekilde tasarlandı.

Ses Hızı

Felix hava yoğunluğunun sıfır olduğu bir ortamda hızla inecek. Eğer atlayışına 36.576 metreden başlarsa yaklaşık 30.480 metrede ses hızına ulaşabilir. O yükseklikte, sıcaklığın deniz seviyesinden farklı olması nedeniyle, Mach 1 yaklaşık 1.110 km/s olacaktır. Eğer Felix devam eder ve ses hızının içinden geçerse ses ötesi bir hıza geçecek.

Red Bull Stratos ekibi üyeleri Felix’in atlayışı için tahmin edilen irtifanın görevin hedeflerine ulaşmakta kilit bir faktör olduğunu kabul ediyorlar. Bu kadar çok fizyolojik tehlike getiren ince atmosfer ses ötesi hıza geçmek konusunda Felix’e yardım edebilir. İnce hava neredeyse hiç direnç göstermeyecek; bunun şok dalgalarının etkisini en aza indireceği umuluyor. Felix dünyanın atmosferinin sadece %1’inin olduğu bir noktadan atlayacak olsa da, yerçekimi hâlâ mevcut olacak. Hava yoğunluğunun artmaya başladığı noktaya kadar giderek artan bir hızla düşecek. Hava direnci arttığında ise artık daha hızlı düşmeyecek, hatta düşüş hızı azalacak. Zemine yaklaştıkça hava molekülleri artacak, sıcaklık yükselecek ve Felix 1.524 metrede, en düşük hızındayken paraşütünü açacak.

Etiketler: , , ,


Yazar Hakkında

Takip et: @canaksoyYukarı Git ↑  • Son Haberler


  • Muzipo Kids İstanbul Koşuyolu  • Haftanın Videosu