Moda 20120915-002151.jpg

Tarih: 15 Eylül 2012 00:14 | Yazar: Meltem

0

İMA Modayla Tanışma Günleri: Atıl Kutoğlu

İstanbul Moda Akademisi Tanıtım Günleri kapsamında, 14 Eylül Perşembe günü Atıl Kutoğlu ile moda dolu keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte o sohbetten kısa kısa notlar ve Atıl Kutoğlu’nun moda sektöründe yerini almak isteyen gençlere tavsiyeleri:

Sohbete öncelikle kendi hikayesini anlatarak başlayan Kutoğlu, sanata ilgili bir aileden geldiğini ve Vakko’nun kurucusuna çizimlerini sunmasıyla hikayesinin başladığını anlattı.

Okul yıllarında Vakko’nun Merter’deki fabrikasında stajyer olarak çalışmaya başlayan Kutoğlu daha sonra Alman Lisesi’nde Gala Defileleri düzenlemiş. Lise yıllarının son iki yazında Beymen’de staj yapmış. Okul yılları sona erdiğinde Vakko ve Beymen’ den gelen iş tekliflerini kabul etmeyerek kendi markasını kurmaya karar vermiş.

Bu konuda gençlere en büyük tavsiyesi; ne istedikleri konusunda kararlı olmaları ve adımlarını bu doğrultuda atmaları.

Üniversiteyi sanat ve kültür şehri olması nedeniyle Viyana’ da okumayı tercih etmiş.

Atıl Kutoğlu; Türk gibi hisseden ama bunu avrupalı zevkle birleştiren tasarımlar yapmayı hedeflemiştir. Türk modacı olduğunuz zaman tasarımlara, biraz Türk etkisi katmanın dünya açısından iyi olduğunu düşünüyor.

Atıl Kutoğlu tasarımları denince, “modern çizgiler fakat hafif etnik bir taç akla geliyor.” diyor.

Modanın herkesin heyecan duyduğu bir tasarım olduğu gibi, ekonomi ve gerçek hayatla da çok iç içe bir sanat dalı olduğunu belirtiyor. Hatta, sanatın en çok ticaretle iç içe geçtiği dalın moda olmasının önemini vurguluyor.

Son olarak Atıl Kutoğlu’nun bu işten zevk alanlara önerileri;

Öncelikle uluslararası bir marka olmak için herşeye açık olmak gerektiğini söylüyor.

Modaya dünyalı gözüyle bakabilmenin öneminden bahsederken, tasarımların dünyanın her yerinde ilgi görmesini hedeflemenin önemini vurguluyor.

Günümüzde moda ile ilgilenenlerin, geçmişe göre daha şanslı olduklarını düşünüyor. Eskiden Paris Moda Haftası, New York Moda Haftası gibi defilelerde sergilenen koleksiyonlar taklit edilmemesi açısından bazen aylarca gizli tutulurken günümüzde defilelerin hemen ardından koleksiyonları inceleyebildiğimizi bunlarında çok iyi kaynaklar olduğunu belirtiyor.

Gençlere bu ve benzeri modayla ilgili tüm güncel kaynakları takip etmelerini tavsiye ediyor.

Etiketler: , ,


Yazar Hakkında

Takip et: @meeelyyYukarı Git ↑  • Son Haberler


  • Muzipo Kids İstanbul Koşuyolu  • Haftanın Videosu