Etkinlik 20121002-161915.jpg

Tarih: 2 Ekim 2012 16:19 | Yazar: Meltem

0

İstanbul Tasarım Bienali – Musibet

Büyük dönüşüm ekseninde, tasarımda bağlam ve anti-bağlam’ın estetizasyonu

İstanbul Modern, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından İstanbul’da ilk kez düzenlenecek ve ana teması “Kusurluluk/ Imperfection” olan 1. İstanbul Tasarım Bienali‘nin iki küratör sergisinden birine ev sahipliği yapıyor.

13 Ekim – 12 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul Modern’de düzenlenecek, küratörlüğünü Emre Arolat’ın üstlendiği “Musibet / Büyük Dönüşüm Ekseninde, Tasarımda Bağlam ve Anti-Bağlam’ın Estetizasyonu” isimli sergide, İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşanan kentsel dönüşüm süreçleri ve bu süreçlerle kol kola giden, biri bağlamın ve özgüllüğün, diğeri bağlamsızlığın ve yeniciliğin estetizasyonu olarak adlandırılabilecek birbirine zıt iki tasarım yönelimi ele alınıyor. Bulunduğu bağlamı problemli hale getiren toplu konut projeleri, kentsel dönüşümlerle yeniden üretilen sosyal eşitsizlikler, mimarlığın ve kent planlamasının iktidarların kendi politik güçlerini gösterdikleri araçlar haline gelmesi ve kamusal yapılara kimlik dayatan sahte tarihselcilik yönelimleri gibi İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşanan pek çok güncel deneyim, sergi çerçevesindeki sorunsallaştırma dizileri üzerinden masaya yatırılıyor.

İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlerinden Joseph Grima’nın sergisi ise aynı tarihlerde Galata Rum İlköğretim Okulu’nda gerçekleşecek.

Tasarım Bienali ile ilgili detaylı bilgi için: istanbultasarimbienali.iksv.org

20121002-161915.jpg

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Takip et: @meeelyyYukarı Git ↑  • Son Haberler


  • Muzipo Kids İstanbul Koşuyolu  • Haftanın Videosu